Raporty medyczne, w jakim celu są prowadzone?

Wiktor

Obecnie każdy lekarz ma obowiązek zapisywania wszystkich informacji na temat przeprowadzonych wizyt, co pozwala na określenie takich kwestii, jak najczęściej występujące dolegliwości, a także choroby. W razie błędu lekarskiego, dzięki raportom medycznym możemy mieć pewność, że nasza wizyta u konkretnego lekarza będzie miała swój ślad. Medyk więc nie może wyprzeć się, że dana wizyta się odbyła. Raporty medyczne – przetargimedyczne.com są więc bardzo istotne i bez ich prowadzenia nie byłoby możliwe określenie, jakie schorzenia, dolegliwości, a także choroby występują u pacjentów obecnie najczęściej.

Kto ma obowiązek spisywania raportów medycznych?

Jak wiadomo, każda wizyta u lekarza musi mieć swój ślad w systemie opieki zdrowotnej. Mamy więc pewność, że w razie zgubienia, czy zniszczenia dokumentów, będziemy mieć dowód, że odbyliśmy daną wizytę. Osoby, które mają obowiązek dokumentowania wizyt pacjentów, to przede wszystkim:

Obecnie każdy lekarz ma obowiązek zapisywania wszystkich informacji na temat przeprowadzonych wizyt, co pozwala na określenie takich kwestii, jak najczęściej występujące dolegliwości, a także choroby

  • lekarza,
  • medycy wykonujący zabiegi rehabilitacyjne,
  • pielęgniarki,
  • wszystkie osoby, które wykonują jakiekolwiek czynności na pacjentach.

Po co raporty medyczne są wysyłane?

Raporty medyczne wysyłane są nie tylko dlatego, aby w razie jakichkolwiek problemów była możliwość zidentyfikowania, czy dany pacjent odbył wizytę. Raport medyczny zawiera także takie informacje, jak wszelkie kwestie dotyczące tego, jakie zabiegi zostały wykonane na danej wizycie. Możemy więc mieć pewność, że będziemy w stanie łatwo zidentyfikować danego lekarza, oraz dowiedzieć się, jakie zabiegi były wykonane.

Wysyłanie tego rodzaju raportów sprawia, że lekarz może otrzymać środki od ZUSu za wykonane zabiegi

Ułatwienie dla lekarzy

Wysyłanie tego rodzaju raportów sprawia, że lekarz może otrzymać środki od ZUSu za wykonane zabiegi. Nie musi więc wysyłać pocztą raportu, bo obecne systemy sprawiają, że raport jest wypełniany już na wizycie pacjenta i błyskawicznie wysyłany do konkretnej instytucji. Jest to więc kwestia dotycząca ułatwienia dla lekarzy, a także dająca możliwość oszczędności czasu. Nie musimy bowiem obawiać się, że dany raport nie dotrze niezwłocznie do konkretnej instytucji.

Raporty kiedyś a dziś

Jeszcze jakiś czas temu raporty były wysyłane przez lekarzy pocztą i ręcznie wypełniane. To nie tylko zajmowało zdecydowanie więcej czasu, ale także było kłopotliwe dla pacjentów. Lekarz musiał bowiem poświęcić czas na ręczne wypełnianie raportu. Obecnie wszystko odbywa się szybciej i jest o wiele wygodniejsze. Lekarz może więc wysłać raport medyczny zaraz po jego napisaniu, co sprawia, że nie musi tracić czasu na wysyłanie go ręcznie. Każda wizyta, oraz każdy zabieg, który jest wykonywany w gabinecie, zostaje natychmiast wysłany do spisu Narodowego Funduszu Zdrowia.