Jak wygląda analiza rynku farmaceutycznego?

Wiktor

Rynek farmaceutyczny zmienia się dynamicznie na przestrzeni lat, a wraz z nim zachowanie konsumentów. Zarówno rozwój technologiczny, media i zmiany pokoleniowe wpływają bezpośrednio na rozwój farmacji. Również wpływ pandemii Covid-19 nie pozostał obojętny na ostateczny kształt rynku z medykamentami.

Analiza rynku farmaceutycznego wyraźnie pokazuje kilka ważnych trendów, które bezpośrednio wpływają na tą branżę.

Charakterystyka rynku farmaceutycznego

Przede wszystkim na sprzedaż leków duży wpływ ma to, że pacjenci coraz częściej korzystają z internetu, dlatego zauważalny jest rozwój aptecznej sprzedaży internetowej. Można zaobserwować również fakt, ze klasyczne apteki stacjonarne są wypierane przez inne kanały dystrybucji niż e-apteki. Są to duże platformy sprzedażowe, takie jak np. Allegro, gdzie coraz więcej dużych firm otwiera swoje kanały sprzedażowe. Niektórzy producenci posuwają się nawet do tego, że likwidują stacjonarne punkty sprzedażowe.

Rynek farmaceutyczny w każdym kraju, a szczególnie w Polsce, to bardzo ważna gałąź gospodarki

Wpływ na sprzedaż leków, jak pokazuje analiza rynku farmaceutycznego mają również coraz popularniejsi youtuberzy i influancerzy. Niektórzy konsumenci chcą tak wiernie naśladować ich życie, że kupią wszystko co osoby te polecą, także leki. Jest to bardzo powszechny trend, dlatego duże koncerny farmaceutyczne często wykorzystują influancerów w kampaniach reklamowych.

Nasuwa się więc wniosek, że ponieważ zaufanie pacjentów do wszystkich twórców rzeczywistości internetowej jest bardzo duże i w najbliższej przyszłości tworzyć mogą realne zagrożenie dla marek farmaceutycznych, których jest obecnie na rynku bardzo wiele.

Co jeszcze na temat rynku farmaceutycznego?


Rynek farmaceutyczny w każdym kraju, a szczególnie w Polsce, to bardzo ważna gałąź gospodarki. Został stworzony z firm, które zajmują się produkcją leków, suplementów, a także wszystkich substancji czynnych składających się na lekarstwa. Analiza rynku farmaceutycznego pokazała, że większa część rynku jest kontrolowana przez inwestorów krajowych albo przez międzynarodowe koncerny. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około stu pięćdziesięciu większych lub mniejszych firm farmaceutycznych. Polski sektor farmaceutyczny prężnie się rozwija, a technologia wykorzystywana przy produkcji leków, ciągle udoskonalana. Powstają również zupełnie nowe medykamenty na choroby dotąd nieznane, a groźne dla życia. Produkcja leków i innych farmaceutyków dostarcza bardzo dużo miejsc pracy. Rynek farmaceutyczny na całym świecie stale się rozwija, dzięki czemu zwiększają się nakłady na badania.